KONST / Oljemålningar / Oljemålning 15707217
nr 1570 7217
Erik Jerken
(1898-1947), Sverige
Oljemålning, Interiör med blå rullgardiner, "Smögen". Signerad, daterad 1943. Olja på duk, 71x54 cm, yttermått inklusive ram: 84x72 cm
Kondition: lagad
Erik Jerken, född 1898 i Stockholm, död 1947, svensk målare.
Utrop:
1.200 kr
Såld:
700 kr
måndag 16 oktober 2023
kl 20:45:22
13/10 08:25:54